חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

להפריט את מערכת-החינוך!


דו"ח מבקר-המדינה חשף את מה שכולנו יודעים כבר זמן רב: מערכת-החינוך בישראל היא כישלון מתמשך ואם היינו זקוקים למבחנים בינלאומיים, כדי לעמוד על כך ולדיווחים על מבחני מיצ"ב למיניהם, בא עכשיו מבקר-המדינה וקבע כי המערכת הזאת חולה הרבה יותר מאשר חשבנו.

אחרת קשה להסביר את העובדות שהופיעו השבוע בדו"ח המבקר ולפיהן קיים מחסור חמור במורים, למורים המחליפים אין שום הכשרה או כישורים לתחום ההוראה, 60% מהמורים למתמטיקה אינם בעלי-תואר בתחום הזה,40% מהמורים לאנגלית נעדרי תואר אף הם ו-88% (!) מהמורים ללשון חסרי תואר!.

זאת ועוד: על-פי המבקר רמת הסטודנטים להוראה, ירדה לשפל ומשרד-החינוך איבד את השליטה על כל נושא ההכשרות.

אילו מדובר היה במפעל פרטי, שאלה תוצאות התנהלותו, היו בעלי המניות מפטרים לאלתר את המנכ"ל וחברי-ההנהלה, סוגרים את שערי העסק ומתחילים מבראשית באמצעות כוח-אדם מיומן. אבל מדובר במערכת-חינוך ממשלתית-ציבורית ואין דין ואין דיין, כאשר בתי-ספר הפכו כבר מזמן לסוג של 'ביייבי-סיטר' וכל מה שמעניין את המערכת, היא השגת ציונים (כולל 'בונוסים') שיקדמו אותם בסולם הפנימי של משרד-החינוך.

ועוד לא אמרנו דבר על חינוך וערכים, משום שכל שר-חינוך מתהדר בססמאות חלולות ונבובות לפאר את המשמרת שלו.

מי שחולם על חינוך ועל הכשרה טכנולוגית-מקצועית, שלא לדבר על הכשרת סטודנטים לעתיד, במדעי-הרוח ובמדעים מדויקים, צריך לגייס מורים בעלי כישורי הוראה מוכחים ולשלם להם ביד-רחבה, שאם לא כן צפוי עתיד שחור למערכת האחראית על דור העתיד של ישראל.

הצרה היא שאת מחיר הכישלון הזה, תשלם ישראל כבר בקרוב כאשר יפלטו לשוק בוגרי מערכת-חינוך כושלת שינציחו את הבינוניות כאמת-מידה ראויה להשגה.

הפתרון מצוי מתחת לאף: הפרטה של כל מערכת-החינוך וניהולה בהתאם לקריטריונים ברורים, מדידים וקשוחים, אחרת גם דו"ח מבקר-המדינה בעוד 10 שנים, יציג תוצאות חמורות הרבה יותר.

#זכרונים #עמדתהזכרונים #זיכרוןיעקב