חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

הם יורים גם בסוהרים!

השבוע נודע על שני מקרי ירי לעבר בתי-סוהר שונים ובעקבות כך עצרה המשטרה חשודים מג'לג'וליה כחשודים במעשי-הירי. היריות הללו פגעו בחומה של אחד מבתי-הכלא ובעמדת-הזקיף של בית-הסוהר השני ולמעט נזק שנגרם, לא נפגע איש מהכדורים.

מי שלא בקיא במתרחש ב'חצר האחורית של החיים' ולא יודע כיצד מתנהלים הדברים בעולם-התחתון, שואל את עצמו מדוע מצא מישהו לנכון לפתוח באש על חומות בתי-הסוהר והתשובה לכך פשוטה למדי: מדובר באות אזהרה שנשלח לשירות בתי-הסוהר, בתגובה על התנהלות המערכת כלפי ראשי ארגוני-הפשע הכלואים.

מי שירה על החומות, לא עשה זאת מיוזמתו אלא כתוצאה מהוראה שקיבל מתוך הכלא, על-ידי ראשי משפחות-הפשע שמרגישים כי שב"ס יורד לחייהם ומקשה עליהם את המאסר.

מרבית ראשי הפשע-המאורגן בישראל מצויים מאחורי סורג ובריח אבל צריך לקחת בחשבון כי למרות זאת, בכוחם להפעיל מתוך בתי-הכלא עשרות 'חיילים' נאמנים שיסורו לפקודתם ואם נורו יריות לעבר בתי-הסוהר, אין זאת אלא שמי מהמנהיגים בכלא הורה ל'חייליו' לבצע זאת, כאות וסימן לשלטונות שב"ס לשנות את היחס והגישה ל'בוסים' הכלואים.

בנוסף צריך לקחת בחשבון כי אין בעולם-הפשע 'וואקום' וכי בעקבות היעלמם של מרבית ראשי הפשע-המאורגן מהשטח, מיד צצים ועולים מי שתופס את מקומם. הירי על בתי-הסוהר עשוי גם להיות ביטוי ל'מנהיגות' חדשה בחלל שנוצר בזירת-הפשע, למען ידעו גם הכלואים וגם הסוהרים כי 'מנהיג חדש בא לשכונה'.

צריך גם לציין כי לא מדובר בתופעה חדשה: בחודש דצמבר 1981 נרצח רוני ניצן ז"ל, מפקד בית-המעצר במתחם כלא-איילון, על-ידי שלושה פושעים ובראשם העבריין המפורסם הרצל אביטן.

בחודש מאי 1998 נרצח תג"ד ד"ר יעקב זיגלבוים המנוח בפיצוץ מכוניתו, דקות בלבד לאחר שהוריד את ילדיו בבית-הספר, רצח שעד היום לא פוענח.

בין שני מקרי הרצח הללו, אירעו עשרות רבות של התנקשויות בחייהם של קציני שב"ס ולאחרונה לראשונה, גם בחייה של קצינה המשמשת מנהלת-אגף באחד מבתי-הכלא.

אין לתופעה הזאת שום פתרון, למעט שיפור משמעותי בעבודת-המודיעין של המשטרה ושב"ס, במקביל להחמרה משמעותית של הענישה בבתי-המשפט, על מי שמורשע בניסיונות לפגוע או להרוג אנשי-מדים.

התחזית העצובה שלנו? התופעה הזאת תתרחב ותחמיר בתוך זמן קצר.

#זכרונים #עמדתהזכרונים #זיכרוןיעקב