חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

מי חיבר התפילה לשלום-המדינה?


נראה כי וויכוח יישן-נושן הגיע עתה לסיומו עם פרסום ספרו של ד"ר יואל רפל 'התפילה לשלום המדינה'.

ד"ר רפל הקדיש 10 שנים לחקור את הסוגיה על אודות מחבר התפילה, הנאמרת בכל בתי-הכנסיות בארץ ובעולם. עד כה אחזו בסברה לפיה מחבר התפילה היה הסופר המהולל ש"י עגנון , אף שהיו כאלה שגרסו כי מחברה היה הרב יצחק הרצוג אבל גם שמו של הרב הספרדי הראשי הראשון, בן-ציון מאיר-חי עוזיאל , שורבב לעניין וגם היו שסברו כי מדובר בכתיבה משותפת של הרבנים הרצוג ועוזיאל.

ד"ר יואל רפל הגיע, בעקבות מחקרו למסקנה חד משמעית, לפיה הרב יצחק-אייזיק הלוי הרצוג ( אביו של הנשיא הרצוג וסבו של בוז'י הרצוג), הוא ולא אחר, כתב את התפילה לשלום המדינה.

מתברר כי הרב הרצוג כתב את הנוסח הראשון של התפילה ושלח אותו לידידו הקרוב הסופר ש"י עגנון שאמנם העיר הערותיו, אולם הן לא נכללו בנוסח הסופי.

שמו של הרב הספרדי עוזיאל נקשר לתפילה, לאחר שבשנת 1948 הביא הרב הרצוג את התפילה לאישור מועצת הרבנות-הראשית, שסמכה ידיה על הנוסח ואף הורתה להדפיס התפילה ולהפיץ אותה בבתי-הכנסיות בארץ ובעולם. אלא שהרב הרצוג ביקש לשמור על כבודו של הרב עוזיאל ולצרף את שמו, כמי שהיה שותף לכתיבה, אף שגם בקשתו להוסיף לה פסוק, לא נענתה על-ידי מועצת הרבנות-הראשית.

כך יצאה התפילה לשלום המדינה לאוויר העולם ועכשיו יודעים הכל כי רק הרב הרצוג חיבר אותה, מה שאינו משכנע את כולם, להסכים עם אחד הפסוקים הכתובים בה, בייחס ל'שריה ויועציה', אבל זה כבר סיפור אחר.

קרדיט לאתר נוסטלגייה און-ליין על המקור.

#זכרונים #דפיכרמים #זיכרוןיעקב