חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

יום האשה האובדת...


השבוע טרחו לציין את 'יום האשה הבינלאומי'. פה ושם התפרסמו נתונים מעניינים, בדבר המעמד 'המתקדם' של נשים בישראל, מאז הכריז דוד בן-גוריון בדבר זכויות-הנשים במדינה הצעירה. בתקשורת הארצית, הקדישו מאמרים רחבי יריעה, על מספר הנשים במערכת-המשפט, באקדמיה, ברפואה, בתקשורת ובתחומים נוספים ואפילו דיברו שוב על שיבוץ מוצלח של נשים בכנסת ובחברות כלכליות ובבנקים, וגם על הגידול המרשים של בנות המתגייסות לתפקידי לחימה בצה"ל, חרף התנגדות מצד מגזרים דתיים כאלה ואחרים.

אז נכון שבהשוואה למדינות-ערב, לאיראן ולמדינות רבות ביבשת-אפריקה, מעמדה של האשה הישראלית נחשב מתקדם וכמעט בכל מקום בארץ, עדיין מותר לה להופיע כאשה לכל דבר, למרות שמתנהל כאן גם סחר-בנשים (ביבוא אישי) ובמגזרים חרדים קיצוניים, האשה נחשבת סרח עודף, ש'מצווה' להתרחק ממנה, לא לשבת לצידה באוטובוס ואפילו לעבור לצד השני של הכביש, כאילו מדובר ב'נשות הטאליבן', אבל זה באמת בשוליים ההזויים של החברה החשוכה, שמתגוררת כאן וממילא לא תורמת לחברה ואינה מחויבת למדינה אלא רק לעצמה.

אלא שדווקא על רקע יום האשה הבינלאומי, בולטת העובדה המוזרה והמטומטמת, לפיה נשים בישראל משתכרות בממוצע כ-30% פחות מגברים, באותו מקום עבודה ובאותה מישרה!.

לעובדה המצערת הזאת, שתי סיבות: הראשונה נובעת מחולשתן של הנשים, גם מקץ 70 שנות עצמאות, כשהן מוכנות לעבור בשתיקה על האפליה והעלבון המעוגן בקיפוח הזה, שנקבע כמובן על-ידי הגברים. הדבר מעורר פליאה נוכח העובדה, לפיה מדובר בכמחצית מן האוכלוסייה ועל פניו, אמור היה להיות לה כוח-פוליטי, חברתי וכלכלי, שישים קץ להגמוניה הגברית הלא מוצדקת.

הסיבה השנייה נעוצה, בחוסר היכולת של הנשים בישראל, להכריע באופן פוליטי מאורגן נושאים שבנפשן. אילו התלכדו כל הנשים לכדי מפלגה מאוחדת, שתשתתף בבחירות של העדר-הישראלי לכנסת הנצלנים-שקרנים, שום רשימה פוליטית לא הייתה מסוגלת להתעלם מדרישותיה ושכר-הנשים היה משתווה במהירות, לזה של הגברים הודות לחקיקה.

עד שזה יקרה (אם בכלל) נמשיך גם לחיות עם 'רצח על כבוד המשפחה' בחברה הערבית, עם אלימות בלתי נסלחת כלפי נשים, עם תיוגן של נשים כמוקצות מחמת מיאוס ועם איסור להאזין לשירת נשים בפרהסיה, גם בקרב מי ששכח את שירת-דבורה למשל...

לפחות נוכל להתנחם בכך שהמצב כאן טוב מאשר בדמשק, עזה, טהרן.

#זכרונים #עמדתהזכרונים #זיכרוןיעקב