top of page
חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

סערת 'פארק היורה' במושבה


למי שנחת כאן מפלנטה אחרת או שעסוק בסדרת תיקי-ביבי למיניהם, הנה תקציר האירועים הקשורים לסערה הציבורית בנושא 'פארק (היורה) היין':

מנהל מקרקעי-ישראל החליט לפני יותר מ-20 שנה, להקים 700-1000 יחידות-דיור, על השטח המיועד להקמת 'פארק היין'. ראש-המועצה המיתולוגי המנוח, ישי שיבובסקי, נלחם כארי למנוע הקמתה של המפלצת הזאת וברבות הזמן התגבשה תכנית חלופית ובמרכזה פארק תיירותי ובו יקבים קטנים, גלריות, מסעדות ומקומות בילוי למבקרים וגם 196 יחידות-דיור. עבר עוד זמן, השלטון-המקומי בזיכרון-יעקב התחלף ומאזן הדירות הגיע ל-200. אחר-כך פרסמה מישהי כי כבר החלו לשווק את הדירות, אבל לדעתה מדובר היה שוב ב-500-700 יחידות-דיור, דבר שהוכחש נמרצות על-ידי כל הגורמים ובהם רשות מנהל המקרקעין והודגש כי לא יוקמו יותר מ-200 דירות.

כעבור זמן נוסף, הודיע ראש-המועצה זיו דשא כי יש קושי רב לשווק את המקום להקמת יקבים וגלריות, אבל במקביל, החל שיווק הדירות. לכל הסיפור הזה חדרה משוואה חדשה בדמות דירות במסלול 'מחיר למשתכן' ואז הסתבר כי מדובר לכאורה בפתרון נהדר לזוגות-צעירים מבני המושבה, אלא שמהר מאוד נחשף כי, בסך-הכל יוקצו כ-20% בלבד מתוך 200 הדירות לטובת בני זיכרון-יעקב וכל היתר יוצעו לציבור הרחב.

בשלב הזה התעוררו תושבים, בעיקר בשכונת נווה-שרת והחלו בצעדי מחאה נגד מימוש התכנית ודרשו מהמועצה-המקומית, להקפיא את המכרזים ולבחון מחדש את כל סיפור 'פארק היין'.

החשש הגדול של התושבים היה כי הפארק המתוכנן יתאדה ובמקומו יוקמו, בשלבים הבאים, מאות יחידות-דיור, בנוסף לאותן 200 שכבר אושרו.

צעדי המחאה הובילו את האופוזיציה לדרוש קיום ישיבת מליאה שלא מן המניין ולדון בנושא, אלא שראש-המועצה וחברי הקואליציה 'נעלמו' מאולם הישיבות ולא ניתן היה לקיים את הדיון.

עד כאן תקציר העובדות. על רקע זה ראוי לקבוע כי זכותם של תושבים להביע מחאה בכל נושא וזכותה של האופוזיציה לדרוש קיום דיון בנושאים ציבוריים, גם אם אלה אינם לרוחה של הקואליציה.

הצעד שנקטה השבוע הקואליציה, כאשר בהיעדרות חבריה, מנעה את הדיון-הציבורי, לא היה חכם בלשון המעטה והוא שידר פחדנות מהתמודדות גלויה ואמיצה עם עמדות מנוגדות לדעת השלטון-המקומי.

האופוזיציה מיהרה לרתום את הצעד הטיפשי הזה, להימנעות הלא מובנת של ראש-המועצה וסגנו, להציג כנדרש את התקציב לשנה הבאה וגם כאן מתברר כי לא מדובר בצעד חכם, שהרי למרות החובות הכבדים וה'ירושה' הקשה של המועצה-המקומית, מוטב היה לה להציג, לפחות באופן חלקי, בסיס לתקציב שנתי-מותנה ולהראות לציבור, כי היא באמת מתכוונת 'לעשות סדר' במבוך הכספי בו היא נתונה ומאוחר יותר, 'לתקן' את הדברים תוך כדי תנועה. במקום זאת, בחרה המועצה 'למשוך זמן' ואם עד 31 במרץ לא תציג את התקציב, היא תתפרק.

ראש-המועצה היה יכול גם, באמצעות דוברות נבונה ומקצועית, להציג לציבור את העובדות, המצויות אחרי ביצוע שלב-א' של 'פארק היין', גם אם הן לא נוחות. העניין הוא שאיש, כפי הנראה, לא יודע מה עתיד להתרחש אז ולכן נוח יותר לא להתמודד כלל, במיוחד לא עם מחאה ציבורית לגיטימית.

כל הדרמה הזאת, משחקת בינתיים לידיו של היזם, אשר עתיד להקים בקרוב את המפלצת הענקית בדמות מלון-רמדה, בואכה שכונת 'השמורה'. דווקא לשם צריך לכוון את המאבק הציבורי בכל עוזו ולגרור את המועצה-המקומית באוזניים, לעצירת האסון הזה, אבל בינתיים, מתעסקים עם 'פארק (היורה) היין' שבסופו של דבר יקום ועם בריחה מישיבות-מליאה. חבל מאוד.

#זכרונים #עמדתהזכרונים #זיכרוןיעקב

bottom of page