top of page
חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

התנגדות להקמת מלון 'רמדה' במעיין-צבי


הידיעה בדבר הקמתו המתוכננת של מלון הבוטיק 'רמדה' בשטח שבבעלות קיבוץ מעיין-צבי, סמוך לזכרון-יעקב, הביאה עמה להתארגנות מחודשת של תושבים המתגוררים באזור ואשר כבר עסקו במהלך 9 השנים האחרונות, בניסיונות לסכל תכניות בנייה דומות, אלא שהפעם נראה כי מדובר במאבק הדורש התגייסות ציבורית רחבה, על-מנת לנסות לסכל את הקמת המלון החדש.

מלון 'רמדה' יוקם על-פי התכניות, על שטח של 12 דונמים על-ידי חברת 'אמירי גן' בהנהלתו של היזם עודד תורג'מן בהשקעה של כ-150 מיליון ש"ח, וזאת לאחר שכבר התקבלו האישורים הדרושים, מהמועצה המקומית והוועדה לתכנון ובנייה.

המלון המתוכנן יכיל 153 סוויטות הצופות לים, מרכז כנסים, שטחים ציבוריים, מסעדות, בתי-קפה ואולמות אירועים.

מתברר כי 72% מאחוזי-הבנייה יוקצו למלון, על-פי תיקון-107 לחוק תכנון-ובנייה ו-20% יוקצו למגורים, עליהם מתכוונת חברת 'אמירי גן' להקים 10 מבנים צמודי-קרקע, של 200 מ"ר כל אחד ועל מגרשים של רבע-דונם.

מלון 'רמדה' ינוהל עם השלמתו על-ידי 'חברת ווינדהם' הפועלת בתחום מלונות-הבוטיק ב-69 מדינות ולא מכבר הקימה מלון דומה בחדרה.

המאבק סביב השטח, בו אמור המלון החדש להיות מוקם, נמשך מאז שנת 2008 ובו היו מעורבים משרד-התיירות, הרשות לעתיקות, המשרד להגנת-הסביבה , המועצה-המקומית זכרון-יעקב ולפחות שתי ערכאות משפטיות. כל הגורמים הללו התנצחו במשך השנים סביב תכניות בנייה של עודד תורג'מן ובסופו של דבר הצליחו התושבים בסביבה למנוע הקמת שכונה מתוכננת במקום.

לאחרונה נקבע דיון משפטי בבית-המשפט בחדרה, במהלכו ישמיעו התושבים את התנגדותם לפרויקט החדש. הדיון מתוכנן להתקיים ב-7 בפברואר.

בינתיים הבהיר ראש-המועצה זיו דשא כי 'השטח המדובר, מיועד לשימוש מלונאי/תיירותי כבר עשרות בשנים' וכי בשלב זה 'טרם אושרה להפקדה התב"ע המבוקשת'.

הקמת מלון 'רמדה' במקום בו הוא מתוכנן, מיותרת ועלולה להיות לא רק בכייה לדורות, אלא לפגוע באיכות-החיים של מאות תושבים המתגוררים בקרבתו. הציבור בזכרון-יעקב, נחל בזמנו הצלחה גדולה כאשר הודות למאבקו, גרם לתכנית המקורית של מלון 'אלמא' להשתנות ולחזור למימדים סבירים, שאם לא כן, הייתה מוקמת שם 'מפלצת' ארכיטקטונית. הקמת בית-מלון חדש, לאחר סגירתו של מלון 'חוות הברון' והקשיים בהם נתון מלון 'עדן-אין', אין לה שום בסיס להיאחז בו, שהרי זכרון-יעקב עמוסה מטיילים-של-יום ולא תיירים המחפשים מקומות לינה.

בית-מלון חדש, יגרום לעומסי תנועה אדירים, חניות צפופות (שאינן בנמצא), תנועה בלתי פוסקת של ספקים ומשאיות. אם תתממש 'תכנית רמדה', יבטיחו לנו שוב מקומות תעסוקה לתושבי המושבה, אבל היינו בסרט הזה עם פתיחת מלון האמנויות 'אלמלא' והציבור מוזמן לבדוק כיום, כמה מתושבי זכרון-יעקב עובדים שם.

מעל ומעבר לכל אלה, מתן האישורים לחברת 'אמירי גן' להקמת בית-המלון ויחידות-הדיור הצמודות לו, מהווה בעצם פרס למי שלדעת הרשויות עבר על החוק לפני כ-9 שנים, עם יצירת גבעת פסולת-הבניין, בניגוד לחוק, שביצעה החברה מבלי לתת על כך את הדין.

מן הראוי גם שרשות מוסמכת, תחקור לעומק גם את פרטי ההסכם שנחתם בין קיבוץ מעיין-צבי לבין היזם, בכל הקשור לרכישת השטח, עליו מתכוונים להקים את המלון. לנו אין ספק, שחקירה כזאת תחשוף לא מעט שאלות מעניינות הראויות לקבל מענה.

ובסופו של דבר: תושבי השכונה הגובלת עם המלון המתוכנן, עומדים לאבד ערך כלכלי ורגשי נוכח הקמת המלון ויחידות-הדיור, באחת הפינות הבודדות שנותרו כאן לפליטה מול הים.

הקמת מלון 'רמדה' דורשת, מכל מי שאיכות-החיים, החוק ואופי המושבה יקרים ללבו, לצאת למאבק ציבורי נגד מה שעלול להתברר כבכייה לדורות!

בתצלום: מלון רמדה חדרה.

#זכרונים #חדשות #זכרוןיעקב

bottom of page