חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

כמה פרסומות מותר לשדר בטלוויזיה?


אין כמעט דבר יותר מורט עצבים ומתסכל, מאשר שטיפת-המוח הבלתי פוסקת של שידורי הפרסומות בכל ערוצי-השידור של הטלוויזיה ובכלל זה ערוצי-הספורט.

נכון שהטלוויזיה המסחרית זקוקה להכנסה כספית, על-מנת להמשיך להתקיים ולשדר, אבל נראה כי הערוצים כבר עברו מזמן, לא רק את גבול הטעם-הטוב, אלא גם עוברים במודע, על החוק המגביל את הזמן המותר לשידור פרסומות ובנוסף לכך, מצאו פטנט בדמות שקר גס וחצוף לשדר פרסומות תחת מעטה מזויף של 'חסויות'.

מתברר כי לפחות 'על הנייר', יש תקנות ברורות המגבילות את זמני שידור הפרסומות בטלוויזיה, בישראל ובעולם המערבי. החוק בארץ, מאפשר לשדר בין 9 ל-10 דקות של פרסומות במהלך שעת-שידור, אבל הזכייניות רשאיות לקבוע את חלוקת הזמן הזאת בכל משבצת שידור בהתאם לשיקולים שונים.

בארה"ב עומדת המגבלה הזאת על 17 דקות פרסומת לכל שעה והממוצע באירופה עומד על כ-12 דקות לכל שעה. אלא שבישראל מצאו כאמור שיטה מתוחכמת, לעקוף את מחסום הזמן באמצעות שידור 'חסויות' שאינן אלא פרסומות-בתחפושת.

לא ידוע על קנסות שהוטלו על ערוצים שחרגו ממכסת הזמן המותרת לשידור פרסומות, לא כל שכן כאשר בערוצי-הספורט למשל, לא מסתפקים בפרסומות בזמן הפסקה במשחקים המשודרים, אלא מקרינים פרסומות על שליש-המסך, במהלך השידורים ואין מי שיכפה עליהם להפסיק נוהג פסול זה.

הפתרון נמצא ב'שלט': כל פעם שמשודרת פרסומת (או 'חסות'), צריך פשוט ללחוץ על מעבר לערוץ אחר ולהתעלם משטיפת-המוח שכופים עלינו, או לחילופין, לצפות בתכניות נטולות פרסומות ('דוקו', סרטים וכד').

#זכרונים #עמדה #זכרוןיעקב