חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

מי המציא את דגל-ישראל?


הדגל הכחול-לבן של מדינת-ישראל, החל את דרכו במושבה הקטנה ראשון-לציון, כאשר חברו יחד ישראל בלקינד, מנהיג אנשי ביל"ו ולימים מורה ומחנך ותושבת המושבה פאני מאירוביץ אשר תפרה את הדגל.

השניים הגו את רעיון הדגל והניפו אותו לראשונה בשנת 1885 לציון 3 שנים ליסודה של מושבתם הקטנה. הדגל שלהם נקרא "דגל ראשון-לציון".

ישראל בלקינד כתב על אודות הדגל שהגה כי מדובר ב" יריעת אריג-לבן, שתיים-שתיים רצועות של תכלת משני קצותיה, דוגמת הטלית שלנו ומגן-דוד של תכלת באמצע".

הדגל הזה החזיק מעמד עד שנת 1891 כאשר תושב המושבה נס-ציונה מיכאל הלפרין, ייצר את הדגל המוכר לנו כיום' ובו פס אחד לכל צד עליון ותחתון' ו-6 שנים לאחר מכן', בשנת 1897 הונף הדגל הזה לראשונה, בקונגרס-הציוני הראשון בבאזל כדגל התנועה-הציונית.

בתוך כך התברר כי חוזה-המדינה הרצל הציע דגל לבן ובו 7 כוכבים, כאשר הצבע הלבן, מסמל את החיים הטהורים של היהודים, במדינה שחזה ואילו הכוכבים סימלו את 7 שעות-העבודה ביום, אותם יעבדו היהודים במדינתם.

בשנת 1948 עוד התחבטו בעניין הדגל-הלאומי ואף הועלתה הצעת פשרה, לפיה יהיה דגל-ישראל לבן ובו 7 מגיני-דוד, אלא שבסופו של דבר 'ניצח' הדגל של בלקינד מאירוביץ והלפרין.

#זכרונים #חינוך #זכרוןיעקב