חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

הנשק החדש: הפצת חדשות שקריות


מערכת הבחירות האחרונה בארה"ב, הביאה לחשיפתה של תופעה חדשה ומסוכנת: מדובר בהפצת חדשות שקריות, בעיקר באמצעות הרשתות החברתיות. נכון שכבר בעבר נהגו פוליטיקאים ובעלי אינטרסים להשתמש בהפצת שקרים כחלק ממסעות תעמולה, אבל כיום, נוכח הנגישות המהירה והעולמית של הטכנולוגיה, הרבה יותר קל להפיץ חדשות שקריות במסווה של עובדות מוצקות.

חלק מהאמריקנים, מאמינים כי הרוסים עשו שימוש נרחב בהפצת חדשות שקריות לטובת דונאלד טראמפ ונגד הילרי קלינטון, מה שהביא לתוצאות הבחירות בארה"ב, אבל גם אם מדובר בגישה של מפסידנים, קשה להתעלם מהיקף ומעצמת התופעה.

תפוצה וויראלית של חדשות שקריות ב'פייסבוק' תוך כדי התבססות עיוורת על כלים טכנולוגים ובינה מלאכותית, מייצרים סוג של מציאות מדומה, הנראית כאילו היא אמתית.

הסיבה המרכזית לכך נמצאת במנועי החיפוש של 'גוגל' והמקור ליצירת הפצת חדשות שקריות מצוי באלגורית של מנוע-החיפוש, אותו הגה קווין גיבס, עובד החברה עוד בשנת 2004, כאשר ייצר אפשרות להשלמת מינוח ולקבלת תוצאה מהירה.

כך למשל, אם תקלידו את המושג HILERI CLINTON ב'גוגל', תקבלו מהר מאוד את ההשלמה השקרית:" היא מתה". אז נכון שבמקרה זה מדובר בשטויות, כי יש עדיין הוכחות שקלינטון בחיים, אבל אם תקלידו את המושג 'שואה' אתם עלולים לקבל השלמה, המטילה ספק בקיומה וההשלמה האוטומטית הזאת, עלולה לסייע למכחישי-השואה המקצוענים ש'יוכיחו' באמצעות 'גוגל' כי מעולם לא התרחשה שואה.

האפשרות לפיה תקלידו אות אחת בלבד, ממושג שאתם מחפשים ותקבלו מיד השלמה אוטומטית, הופכת את תוצאות מנוע-החיפוש לנשק מסוכן ומכאן קצרה מאוד הדרך להפצת חדשות שקריות.

אז מה עושים? האמת היא שלא הרבה, משום שהבינה המלאכותית המפעילה את הרשתות כמעט שיצאה כבר מכלל שליטה ולכן צריך לוודא בשיטה העיתונאית הבדוקה שכל דבר המתפרסם ברשתות החברתיות הוא אמת לאמיתה וזאת על-ידי 'הצלבת המידע' ובדיקתו במקורות נוספים.

הסיפור הזה צפוי לעורר כאן סערה ענקית בבחירות הקרובות, ראו הוזהרתם!

#זכרונים #תרבות #זכרוןיעקב