חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

האם יש שירה באינטרנט?

הפלא הטכנולוגי החדש של העת ה'מתקדמת' ובכלל זה זרועותיו הרבים, המגיעים לשלל רשתות-חברתיות, כבר יצר מהפיכה קשה לעיכול, בכל הקשור להתנהגות החברתית-פוליטית וגם במרחבי היצירה המגוונים.

לכאורה קיימת התאמה מפתיעה, בין התנאים שמספק האינטרנט לבין מה ששירה זקוקה לו: קיצור, מיקוד ומצוי רעיון במלים שאינן שואפות להתפשט במרחבים גדולים אלא דווקא להצטמצם.

האינטרנט מספק לכאורה פלטפורמה אידאלית לכתיבה ופרסום של שירה, במיוחד 'עכשווית' ו'מודרנית', בעיקר משום שמדובר בכלי-עבודה מהיר, נוח, זמין ונגיש לכל. מי שמבקש לכתוב שירה ולפרסם אותה, כבר לא נזקק לחסדיו של מוציא-לאור תאב מזומנים, או לגחמות של בית-דפוס: כניסה מהירה לרשת זו או אחרת והוא מקבל, חנם אין כסף במה עולמית! לכאורה, פסו מהעולם עינויי הנפש של משורר מיוסר והוא כבר יכול לתת דרור לרחשי נפשו הסוערת, הודות למספר לחיצות על המקלדת ואחר-כך עוד לחיצה על הוראת 'פרסם' ויצירתו חובקת עולם.

האינטרנט גם משחרר לחלוטין את כותבי השירה ברשתות מאימת המבקרים, אלה שרואים עצמם בעיני-עצמם, משום מה, כסמכות בלעדית להעניק הערכות, ביקורת ו'ציונים' לשירים. הללו אינם נלקחים יותר בחשבון כאשר מדובר בשירה-באינטרנט ואנחת-הרווחה, הנשמעת מפי משוררים מתוסכלים, כבר הפכה לסופה ענקית.

אבל האם באמת יש שירה באינטרנט?

האינטרנט אמנם דורש זרימה מהירה של מידע וקוצר-יריעה והוא עשיר באתרים המסוגלים למעשה לקלוט ולפרסם כל דבר ובכלל זה, מה שנתפס בפי חלק מהכותבים המאושרים כשירה.

אבל מה מכל הבליל הזה הוא באמת ובתמים שירה? מה מכל מה שמתפרסם באינטרנט, בתוך גיבוב סתמי ורדוד של עברית עילגת, או אנגלית מרוסקת, הוא בבחינת שירה?

לשירה יש צורך בהיררכיה, החסרה כל-כך באינטרנט, שלא לדבר על ניקוד ועל תחביר מאוד מסוים שמרבית המקרים, נפקד מקומו בין ה'שירים' המתפרסמים באינטרנט.

שירה מורכבת ובנויה ממכלול מרכיבים העושים אותה מיוחדת ומבדילים אותה מכל מלל אחר, מה שבאינטרנט אינו קיים.

האינטרנט מזמין כל דכפין לשלוח את יצירתו לפרסום באתרים המשרתים בעצם פונקציה של שירות-לציבור, ממש כמו חוג במתנ"ס מקומי.

יתר על כן, הצלחתה של 'השירה' באינטרנט נמדדת בדרך-כלל במספר ה'לייקים' ושאר סימני התמיכה ושביעות הרצון של תומכים למיניהם ומכאן גם נשקפת סכנה לכותב, שהרי נוכח מספר גדול של 'צפיות', 'שיתופים' ו'לייקים', הוא עוד עלול לשגות באשליה, שמא התברך בכישרון אמתי, ההופך אותו למשורר.

שירה באינטרנט מעוררת געגועים עזים לספרי-שירה, לשפה מענגת המסוגלת לנגן על נימי הנפש בניקוד מסייע.

שירה באינטרנט?לא לאוהבי שירה!

#זכרונים #שירה #זכרוןיעקב