חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

מה קורה כשמותג הופך לערך?


יש לא מעט אנשים היכולים להרשות לעצמם ,לרכוש שעון-יד שמחירו כחמשת-אלפים דולר או מכונית-ספורט חדישה ,שעולה בערך כמו דירה ממוצעת. בכל המקרים הללו, מדובר בעצם במוצרים שיש להם חלופה זולה הרבה יותר ואשר מבצעים את אותה הפעולה ממש: שעון-יד במחיר 5 ש"ח יראה בדיוק את אותה השעה ומכונית יד-שניה וזולה, תסיע את בעליה למחוז חפצו (אולי לאט יותר). המכנה המשותף בין צרכני המוצרים הכי יקרים ,עובר ברצונם וביכולתם הכלכלית, להתהדר ב'מותגים', סוג של סמלי-סטאטוס, המציבים אותם לעיני כל, בצמרת המדרג החברתי-כלכלי.

התופעה הזאת לגיטימית ומוכרת היטב, מאז היו בעולם 'מותגים', אלא שהסיפור מתחיל להסתבך כאשר ה'מותג' הופך להיות 'ערך'.

כל עוד משמש ה'מותג' את בעליו ,לצורך המטרה בגינה נרכש בכספו הפרטי, אין בעיה עם שאיפתו להתהדר ברכישתו. אלא שכאשר נער מבקש למשל לרכוש נעלי-ספורט הנושאים 'מותג' מפורסם ואשר מחירן יקר הרבה יותר מנעלי-ספורט 'רגילות', מתחיל תהליך ההופך את ה'מותג' ל'ערך'.

העניין הזה קשור איכשהו גם לעולם הזיופים (ראה כתבה בנושא תערוכת הזיופים) ובאופן טבעי צצה השאלה: מדוע זיוף אומנותי מוצלח, ערכו נחות מהמקור? הסיבה המשפטית לכך פשוטה: בתי-המשפט מכירים בזיוף ,אם וכאשר הוכח כי הזיוף בוצע למטרת הונאה, שאם לא כן, עומד הזיוף כיצירה בפני עצמה.

העולם עמוס וגדוש חיקויים וזיופים, אבל אלה לא נחשבים 'מותגים', מה שמזמין לחשוב ,על ההבדל ביניהם ולבדוק מה בעצם עדיף: 'מותג' יקר-ערך (כספית) לעומת חיקוי (או זיוף) מוצלח ביותר?

לא בטוח שהתשובה חד-משמעית לטובת ה'מותג' וצריך לזכור גם כי טבעם של אלה, להעלם בהתאם לאופנה מתחלפת.

#זכרונים #מותגים #זכרוןיעקב