חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

70 אלף צופים במשחק לא מובן

חובב כדורגל ישראלי או אירופאי יתקשה לפענח את רזי משחק ה'פוטבול' האמריקני, אלא אם כן גדל והתחנך בארה"ב והיה חלק בלתי נפרד ממיליוני 'המכורים' למשחק המוזר הזה.

אבל קשה שלא להתרשם למשל מפתיחת עונת ה'פוטבול' שהחלה ביום ראשון במגרש הביתי של הקבוצה מסיאטל: 70 אלף צופים נרגשים מילאו את האיצטדיון ה'רועש' ביותר בליגה, בציפייה דרוכה לראות את קבוצתם מתחילה את העונה ברגל ימין.

נכון שיש באירופה איצטדיוני-כדורגל גדולים יותר וקהל פנאטי, המוכן לעשות הכל כדי לראות את ברצלונה, ריאל מדריד, יובנטוס, מנצ'סטר ואפילו בית"ר ירושלים, אבל החוויה של 'פוטבול' אמריקני בסיאטל שונה.

קודם כל מדובר בקבוצה שהפסידה אשתקד בגמר, לאחר ששנה קודם לכן לא הצליחה להעפיל למשחק המכריע וזאת בעקבות זכייה היסטרית באליפות, שנה קודם לכן. פתיחת העונה הנוכחית הציבה את רף הציפיות גבוה יותר, כשהמטרה המוצהרת היא, להגיע לפחות ל'פליי-אוף' ומשם, השמים הם הגבול.

המשחק הזה יכול להמשך לעיתים עד 3 שעות (ברוטו) וטומן בחובו רגעי מתח דרמטיים, למי שמבין את החוקים והכללים, אבל החגיגה של פתיחת העונה בסיאטל, היתה בראש ובראשונה של הקהל.

לא רק שהאיצטדיון היה דחוס ומלא, (כאילו הגיעו אליו כל תושבי זכרון-יעקב כפול 3), אלא שבמהלך השידור-הישיר בטלביזיה, היו כל רחובות סיאטל ושכנותיה ריקים מאדם ורק תיירים הסתובבו בחוץ בתמהון, נוכח העזובה הכללית. באיצטדיון נמצאו משפחות לבושות בבגדי הייצוג של הקבוצה, סוג של ירוק-כחול ועודדו את אליליהם כמעט ללא הפוגה (למעט גיחות קצרות לרכישת נקניקיות ומשקאות).

צריך גם להבין שמדובר כאן בכסף גדול באמת, שימו לב: מחירו של הכרטיס הזול ביותר למשחק בודד (במקום רחוק) מתחיל ב-200 דולר ועשוי להגיע לאלפיים דולר למושבים הטובים ביותר!

מנוי לעונה למשחקיה של סיאטל, הוא מצרך נדיר וכמעט שאינו בנמצא, משום שהכל נמכר כבר מראש באלפי דולרים לעונה (ללא משחקי ה'פליי-אוף') וההמתנה בתור לרכישת מנוי כזה עומדת על ממוצע של 3 שנים!.

תכפילו מחיר ממוצע של 400 דולר לכרטיס ב-70 אלף ותקבלו הכנסה צנועה למשחק בודד של המועדון, המסוגל להרשות לעצמו לשלם 100 מיליון דולר (!) לכוכב הקבוצה עבור חוזה ל-5 שנים ואפילו ליאו מסי לא היה מתבייש בסכום כזה ועוד לא אמרנו דבר על הכנסות מזכויות-שידור, פרסומות ומכירה סיטונאית של חולצות (בממוצע 25 דולר לאחת).

ה'פוטבול' האמריקני הוא שילוב בין דת-להמונים לבין מגה-תעשייה ובסיאטל, שאגב ניצחה את משחק-הפתיחה, סוגדים לכל מי שידו בעסק הזה.

צריך רק לקוות בשבילם,

כי השמחה של יום ראשון השבוע, תהא מנת חלקם בסוף העונה, אחרת...

#זכרונים #פוטבול #זכרוןיעקב