top of page
חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

ה'יורו' שלי...

חובבי הכדורגל בארץ נחלקו בתום ה'יורו' האחרון לשתי קבוצות: אלה המאוכזבים מהטורניר ובעיקר מזכייתה ההיסטורית של נבחרת פורטוגל בתואר ההיסטורי, לעומת אלה שנהנו מהאירוע המפתיע ויודעים לפרגן לכריסטיאנו רונלדו ונבחרתו.

רבים ביקשו לראות בגמר את הפייבוריטיות 'הגדולות', גרמניה, בלגיה, ספרד ואפילו איטליה ואנגליה, אבל נאלצו להסתפק ב'צפרדע' מתוצרת צרפת, שנחלה כישלון חרוץ דווקא ברגע האמת.

רבים רצו לראות את ה'כוכבים הגדולים', כמו רונלדו, מולר, לבנדובסקי, רוני ואחרים בפעולה, ונאלצו להסתפק בשחקנים אלמונים שפרצו לתודעה העולמית במפתיע (רנטו סאנצ'ס ואולי גם גריזמן?).

ההפתעה הייתה הגורם המרכזי בטורניר הזה ולא רק בגלל השותפות למשחק-הגמר ותוצאתו. כבר מתחילת שלב-הבתים, ניכר היה שהפעם מצליחות נבחרות 'קטנות' להפתיע את יריבותיהן ואיסלנד ו-וויילס, מהוות דוגמא ומופת לתהליך הזה.

הסיבה המרכזית ליכולתן של נבחרות ה'אנדרדוג' להפתיע, גם אם לא תמיד לנצח, נעוצה בעיקר בעובדה לפיה ההגנות נצחו ב'יורו' הזה. עמידה נכונה של שחקנים, בין רחבת ה-16 למרכז-המגרש, צפיפות רבה בטבור המגרש, התבססות על 'מתפרצות-בזק', גרמו לנבחרות טכניות להיקלע שוב ושוב למלכודות ולהתקשות במציאת הדרך ליצירת מצבי-הבקעה, שלא לדבר על הבקעת שערים.

הטאקטיקה ההגנתית הסתייעה גם בתצוגות גדולות של שוערים ומכאן הגענו להארכות ולהתמודדויות מהנקודה-הלבנה.

כשגורם ההפתעה משחק תפקיד מרכזי בטורניר וכששחקנים אלמונים כובשים שערים וכותרות, מקבל הטורניר מיימד דרמטי מהנה ומכאן ההנאה הכפולה מהאירוע.

אסור לשכוח כי, לראשונה נטלו חלק בטורניר 24 נבחרות, מה שמחדד כמובן את השאלה מה היה קורה אילו הצליחה ישראל להעפיל ל'יורו' הזה, אף שנראה כי התשובה המאכזבת ברורה.

'יורו 2016' היה חגיגת כדורגל צבעונית, מפתיעה ומהנה, למי שאוהב כדורגל ואינו אוהד 'שרוף' של נבחרת כלשהי. לאחרים מדובר אולי באכזבה אבל זה תמיד גורלם של המפסידים...

ואי אפשר לסגור את הסיפור הזה מבלי להתייחס לשידורים בטלביזיה הישראלית: הקריינים הפגינו שליטה נהדרת בדקלום נתונים מתוך המחשבים שהועמדו לרשותם, במקום להתמקד בנעשה על כר-הדשא ולא פעם 'פיספסו' אירועים, בגלל שחשוב היה לספר כי, שחקן אלמוני נרכש לפני שנתיים ממועדון כלשהו בסכום-עתק, ממש כפי שפלט המחשב. מקומם של מרבית הקריינים הישראלים (למעט רמי וייץ הנהדר!) היה מיותר וחבל על הכסף שהושקע בהם.

לגבי הפרשנים, ניתן לציין לטובה את זאביק זלצר ואת מוטי איווניר. שני אנשי-מקצוע מנוסים הבקיאים בתחום, בעלי יכולת וורבלית שוטפת, ברורה ומרשימה ואשר הצליחו במרבית המקרים, לכפר על כמות השטויות של עמיתיהם הקריינים.

להתראות ב'מונדיאל' הקרוב ואין מה לדאוג: גם הפעם ישראל תי

שאר בחוץ ואותם קריינים יצליחו לעצבן אותנו, לפחות כמו הפרסומות...

#זכרוניםספורטזכרוןיעקב

bottom of page