top of page
חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

חשיפה: שערוריית שעוני-המים במושבה!

תאגיד-המים "מעיינות העמקים", אליו הצטרפה באחרונה זכרון-יעקב, מסרב משום מה לחבר את תושבי המושבה לשעוני-מים מסוג מסוים וזאת בניגוד להחלטה שנתקבלה במועצה-המקומית היוצאת. כתוצאה מכך נמנע מצרכנים רבים להודיע לתאגיד, בזמן אמת, על נזילות-מים בצנרת ומותירה אותם חשופים לבזבוז מים ובעקבותיו, דרישה לתשלום חשבונות-מים מופרכים, עקב הנזילות.

תושבת זכרון-יעקב גילתה לתדהמתה, כי במכתב ששוגר אליה מטעם תאגיד-המים "מעיינות העמקים", נדרשה לשלם חשבון-מים הזוי בגין "חריגה של 260% בצריכת-המים שלך בהשוואה לצריכה השוטפת והרגילה". עד מהרה התברר כי ,בחצר ביתה נסדק צינור-מים שגרם לנזילה המתמשכת, עליו כלל לא ידעה וכאשר הגיע אליה המכתב של תאגיד-המים, כבר חלפו כשבועיים מאז גילוי התקלה.

היא פנתה למשרדי-התאגיד (המצויים במרכז-המסחרי של "חלומות-זכרון"!) ושם הוסבר לה כי מצבה, כתושבת זכרון-יעקב, קשה מאוד והכל בגלל "כוחם של הדתיים המתנגדים להתקנת שעונים 'חכמים' ובהם מנגנון המאפשר גילוי מידי של צריכת-מים עודפת!.

כאשר ביקשה להבין את הקשר בין "כוחם של הדתיים בזכרון-יעקב" לבין חשבון-המים שנדרשה לשלם, הוסבר לה כי, לפחות בעיני תאגיד-המים, האשמה מצויה במצב הפוליטי בזכרון-יעקב ולפיו, מונעת התנגדות הדתיים להתקין 'שעונים חכמים', המסוגלים לדווח באופן מידי לתאגיד, על נזילה מיותרת וכל זאת בגין חילול-שבת.

אילו הסכימו הגורמים הדתיים במושבה להתקנת השעונים הללו, היה כל צרכן מצויד באפליקציה שהייתה מדווחת לתאגיד על צריכה חריגה ועודפת, ואז ניתן היה לאתר את התקלה ולטפל בה בתוך שעות אחדות. מאחר שלא זה המצב בזכרון-יעקב, מי שנקלע לבזבוז-מים, שלא באשמתו ולא בידיעתו, נאלץ להמתין עד קבלת מכתב מתאגיד-המים ואז לשלם לא רק עבור הצריכה החריגה, אלא גם בגין הזמן הרב שחלף מאז 'גילוי' הנזילה והטיפול בה (אם בכלל) והכל בתוספת ריבית-יומית!.

תושב אחר במושבה קיבל מכתב דומה מתאגיד-המים ובו נודע לו על צריכה חריגה של 213% בהשוואה לצריכה הרגילה שלו. מדובר בבית בו מתגורר זוג מבוגר שאין ברשותו ברכת-שחיה או משתלה, ואז התברר כי אכן נגרמה נזילת-מים חריגה, בגין דוד-מים שהתקלקל ואשר נמצא מתחת לגג הבית. הזוג מיהר להחליף את הדוד ולדווח על כך לתאגיד-המים ושם הרגיעו אותו ואמרו שיועברו אליו טפסים מיוחדים, בהם ידווחו על התקלה שאירעה ולאחר-מכן יחויב הזוג לשלם חלק-יחסי של חשבון-המים המנופח.

עד מועד כתיבת שורות אלה, טרם הגיעו הטפסים הללו לידי הזוג ומי יודע מה יעלה בגורל התשלום שידרשו פעם לשלם?!.

לכך צריך כמובן להוסיף את העובדה לפיה מתבצעת במושבה קריאה של שעוני-המים בתדירות של אחת לחודשיים, כך שאם יש נזילה או צריכה עודפת ולא מוסברת, יתגלה הדבר רק בעת ביצוע קריאת המונה, מה שכמובן גורם לא רק לבזבוז מים משווע, אלא גם להגדלת החשבון.

מאחורי האירועים הללו מסתתרת עובדה מתמיהה ומעוררת שאלות קשות: ב-26 באוגוסט 2014, התקיימה ישיבה של הנהלת המועצה-המקומית זכרון-יעקב ובה התקבלה החלטה לפיה, עם ההצטרפות לתאגיד-המים, יותקנו בכל הבתים בזכרון-יעקב שעוני-מים מסוג H.M בלבד. החלטה זאת התקבלה נוכח בקשתם של ראשי הקהילה-החרדית במושבה, משום שמדובר בשעוני-מים בעל הכשר בכל הקשור למניעת חילול-השבת. שעוני-מים אלה מבטלים, באמצעות מנגנון מיוחד, את העדכונים החשמליים והאוטומטים שמבצעים שעוני-המים בשבתות וחגים ובכך מונעים חילול-שבת.

חרף ההחלטה הזאת, לא הסכים תאגיד-המים לבצע חיבור שעונים אלה והציע להפריד בין מי שרוצה בשעונים הללו לבין מי שרוצה ב'שעונים חכמים' רגילים. המועצה-המקומית התנגדה לכך, משום שעלול היה הדבר להביא לחיכוכים ולבלבול מיותר עד כדי מצב, בו אורח בבית כלשהו, היה נמנע למשל מלהתכבד אצל מארחו בשתייה, אם התברר לו כי ברשותו מונה-מים מחלל שבת...

בבירור שערכנו במשרדי תאגיד-המים בזכרון-יעקב, התברר לנו כי אנשי התאגיד עומדים על דעתם ולפיה התנגדות החרדים במושבה היא אשר גרמה למניעת התקנת ה'שעונים החכמים' במושבה וכי הם היו מרוצים מאוד, אילו הוסרה ההתנגדות הזאת וניתן היה לתאגיד להתקין את השעונים לכל דורש. באותה הזדמנות התברר כי מאחורי הדברים הללו קיים בתאגיד-המים חשש שמא ינצלו גורמים שונים את המצב כדי לשבש לחלוטין את קריאת צריכת-המים באמצעות הצמדת מגנטים לשעוני-המים. מגנטים אלה עלולים למנוע קריאה של צריכת-המים במהלך שבתות וחגים, במיוחד במצב בו מתבצעת הקריאה אחת לחודשיים ימים.

בניגוד למצב השורר בזכרון-יעקב, כבר חוברו עשרות אלפי בתים בארץ לשעונים מסוג H.M וברשימת תאגידי-המים, שכבר עשו זאת נמצאים בין היתר הישובים הבאים: באר-שבע, ראש-פינה, חולון, אופקים, אור-יהודה ועוד רבים נוספים.

בינתיים מחוברים כל הבתים החדשים במושבה לשעונים הרגילים וכך בעצם נמשכת גם חשיפתם לבזבוזי-מים, שאין אפשרות לגלות 'בזמן אמת'. תאגיד-המים מאשים בכך כביכול את האוכלוסייה הדתית בזכרון-יעקב, בעוד שלאמתו של דבר, אילו פעל בהתאם להחלטת המועצה-המקומית, היו נחסכים כבר מזמן אלפי קוב-מים ואולי גם מאות אלפי שקלים.

ראש-המועצה הנבחר זיו דשא, מוזמן לטפל בדחיפות בסוגיה הזאת!

#זכרונים #חשיפה #זכרוןיעקב

bottom of page