חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

כמה תושבים ישתתפו בבחירות?


על רקע הפרסום שלנו ב"זכרונים" בדבר מספר בעלי זכות-הבחירה במערכת הבחירות לראשות המועצה המקומית זכרון-יעקב והידיעה כי מדובר ביותר מ-16500 תושבים, שתהא להם הזכות לקבוע מי יהיה ראש-המועצה הבא, נותרה כמובן השאלה הפתוחה: כמה תושבים אכן יממשו את זכות-הבחירה שלהם?

לשאלה הזאת חשיבות רבה, בעיקר נוכח העובדה לפיה יש 6 מתמודדים על התפקיד הנכסף, מה שמצביע על סיכוי ממשי לסיבוב שני בבחירות הללו ונכון לרגע זה, יש שתי גישות בעניין זה:

הראשונה גורסת כי, הבחירות הללו פותחות בפני מרבית התושבים פתח והזדמנות לשינוי משמעותי בחיי המושבה ועל-כן צפויה השתתפות רבה בהצבעה, בעיקר משום שרבים מבקשים לנצל את ההזדמנות המפתיעה שניתנה להם, בעקבות התפטרותו של ראש-המועצה היוצא, לתרום לשינוי המצופה והמבורך.

גישה שנייה גורסת כי, ממילא סיפור הבחירות לא מעניין את מרבית התושבים, אלא רק את אלה הקרובים, בצורה כזאת או אחרת, ל'ביצה הפוליטית' ולכן צפוי מיעוט משתתפים בבחירות. גישה זאת זוכה לתימוכין, נוכח העובדה שמרבית המתמודדים בבחירות, כלל לא מוכרים לציבור הרחב, שממילא רובו חדש במושבה ואינו בקיא בטרמינולוגיה הפוליטית-מקומית. מי שמחזיק בגירסה הזאת, יישאר מן הסתם בבית, ביום-הבחירות.

כמו בכל מערכת-בחירות, לא כל שכן בישוב קטן, יש חשיבות רבה למספר הבוחרים בפועל, הרבה מעבר לקביעת זהות המנצח/ת. אם יתברר כי מתוך יותר מ-16500 בעלי זכות-בחירה, ייטלו לפחות 60% חלק בבחירות, , תהא זהות המנצח/ת אשר תהא, מדובר בניצחון בעל ערך-מוסרי וערכי מוסף, מה שיעניק לזוכה רוח-ציבורית גבית חזקה להמשך הדרך.

לעומת זאת, אם יתברר בסופו של יום, כי אחוז המשתתפים בבחירות בקושי רב הגיע ל-30%-40%, פירוש הדבר כי מרבית תושביה של המושבה, כלל לא מתעניינים בזהות ראש-המועצה וכי כל הסיפור הזה, רחוק מאוד מלהטריד אותם. במקרה כזה, המשמעות הציבורית-מוסרית, לגבי כל מי שיזכה ברורה: אין לו/לה את הגיבוי הציבורי הנדרש, למרות הניצחון בקלפי.

מכל אלה עולה מסקנה מתבקשת אחת: לצאת ב-21 ביוני ולבחור ולהשאיר בבית את כל יתר השיקולים והתירוצים!

#זכרונים #בחירות #זכרוןיעקב