חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

זכרון בצל האשלייה


יש חוט המקשר באופן טבעי בין יום-הזיכרון לשואה ולגבורה לבין, יום-הזיכרון לחללי מערכות-ישראל ומי שמורגל להלך בזהירות רבה על החוט הזה, מכניס את עצמו לסוג של קונצנזוס לאומי, בדבר גורלו של העם-היהודי. יכולת ההישרדות המופלאה הזאת לא החלה עם התקומה שבאה לאחר השואה, היא נמשכת כבר אלפי שנים, כי המחלה הממארת של שנאת-ישראל, מצויה בדי.אן.איי. העולמי, כך שגם הקמת המדינה הישראלית-ציונית, לא בדיוק הוציאה אותנו מעבדות לחירות...

אלא שכל שנה מחדש, כאשר מתעטף העם היהודי-ציוני ביגונו וחש לכידות, אבל וצער עמוק, על נפילת בניו ובנותיו במלחמת-העצמאות שטרם הסתיימה, נותרות מחוץ לקונצנזוס הזה, קבוצות-שוליים המסרבות להכיר בתקומה הציונית המחודשת.

ימי-הזיכרון מצוינים באופן ממלכתי, כמעט בכל רחבי ישראל, אבל יש מי שבוחר להישאר מחוץ למעגל הזה ומכאן האשליה הכרוכה באחדות כביכול של מדינת-ישראל, דווקא בימי הצער והיגון.

קבוצות לא מעטות מהאוכלוסייה החרדית, אינן נוטלות חלק באירועי הזיכרון, לא כל שכן בחגיגות-העצמאות של המדינה. הן לא מכירות בתקומה-הציונית ויש אפילו הרואים בציונות סוג של 'חטא קדמון' הפוגע בציפור-הנפש של היהדות, שלא לדבר על כך שקבוצות חרדיות אלה, מסרבות באופן עקרוני לקחת חלק במלחמות-ישראל.

קבוצה נוספת שאינה שותפה לימי-הזיכרון והעצמאות של מדינת-ישראל, היא האוכלוסייה הערבית המתגוררת בישראל. רובם ככולם מוכנים לגלות, במקרה הטוב, הבנה לעצב וליגון האופף את מרבית התושבים היהודים, אבל ככל שעבר הזמן מאז מלחמת-השחרור, גברה בקרבם ההקצנה הפוליטית, ההזדהות הגלויה עם 'פלשתין' והם אף קבעו לעצמם יום-זיכרון משלהם, בדמות ה'נכ'בה' המפורסמת, יום-אבל על ה'כיבוש הישראלי'.

המיעוט הערבי בישראל, כבר לא מסתיר בחלקו, את תמיכתו הגלויה במחבלים ומרצחים מבית-היוצר של 'חמאס' ודומיו ועל-כן, אין להם, באופן טבעי, חלק ונחלה בימי-הזיכרון הלאומיים של ישראל, לא כל שכן בימי-העצמאות.

לשתי הקבוצות האלה כבר אפשר לצרף, כל מי שמתייחס למלחמות ישראל ולמאבקיה, נגד הרוצים בחיסולה, מזווית פוליטית. לגבי קבוצות-שוליים אלה, מותר וצריך לסייע, לתמוך ולעזור לכל מי שהוא נגד ישראל, בארץ ובעולם ולעשות זאת מתוך אידיאולוגייה רבת שנאה-עצמית.

לא צריך להיות מבין גדול בנפש-האדם, או בפוליטיקה, כדי להבין כי גם כאן, כמו באנטישמיות ובשנאת-יהודים וישראלים, מדובר במחלת-נפש, כפי הנראה חשוכת מרפא.

אם לצרף את החרדים והערבים לקבוצות היהודיות האנטי-ישראליות, נקבל פלח אוכלוסיה, שהחל מצפירת-הזיכרון, שתושמע הערב בכל רחבי הארץ, ועד סיום חגיגות-העצמאות, בוחרות להישאר מחוץ להסכמה הלאומית, לאבל והיגון וכמובן לשמחה על הקמתה והמשך קיומה של מדינה יהודית-ציונית עצמאית.

הנה כי כן, לא הכל שותפים לכאב וליגון, כמו גם לתרועות השמחה המגיעות אחר-כך, וזהו בהחלט זיכרון-לאומי בצילה של אשלייה המתנפצת כל שנה מחדש.

#זכרונים #יוםהזכרון #זכרוןיעקב