top of page
חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

שלושה מי יודע?


נכון לשעת כתיבת שורות אלה, (יום שני חוה"מ) קיבלה זכרון-יעקב הצהרותיהם הפומביות של שלושה מתמודדים על תפקיד ראש- המועצה-המקומית זכרון-יעקב. יתכן מאוד כי במרוצת הימים הבאים, יתווספו עוד מתמודדים על התפקיד, ממנו התפטר אלי אבוטבול, אבל נכון לעכשיו מדובר באיציק בלה, עלוית פרוינד וזיו דשא, שיצאו בקולם וקראו לציבור הבוחרים במושבה, להושיב אותם על כס ראש-המועצה.

זאת הזדמנות ראשונה, לנסות ולעמוד מקרוב על כל אחת מדמויות המתמודדים שילוו אותנו במהלך 60 הימים הבאים עד לבחירות:

איציק בלה: ממלא-מקומו של ראש-המועצה היוצא, אלי אבוטבול. בלה, איש-ציבור וותיק ומוכר בזכרון-יעקב, בעל ניסיון רב גם בתחום הניהול בחברת "עמידר" וגם כמי שליווה את אבוטבול במשך כ-13 שנים במועצה-המקומית.

בלה ידוע כאדם חם, לבבי, איש-רעים נעים הליכות, שקול בדעתו ורחוק מכל ריב ומדון, גם נוכח מי שעלולים להצטייר כיריביו הפוליטיים. לפחות על פניו, עושה רושם כי אם יבחר לתפקיד, יבקש לשמור, פחות או יותר, על ההרכב הקיים של הקואליציה שהוריש אבוטבול ואולי אפילו יעשה להרחבתה.

מבקריו של בלה טוענים, כי מדובר במי שהיה במשך יותר משתי קדנציות, יד-ימינו ושותפו של אלי אבוטבול, על כל המשתמע מכך ולכן לא יעלה על הדעת, להכתיר אותו לתפקיד שקודמו הותיר אחריו, כאילו מדובר בבחירה של אותו-הדבר-עצמו.

אם ה'חרדים' יבחרו באיציק בלה, יגברו סיכוייו להיבחר ועל כן הוא חייב/נאלץ, להתבסס עליהם.

זיו דשא: הצטרף באופן פעיל לפוליטיקה המקומית, במסגרת סיעת 'הליכוד', עם שותפו לסיעה מאיר ואנונו ועשה זאת לאחר פרישתה של השותפה הקודמת לאופוזיציה, נעמה צורף, שפרשה. זיו דשא מקובל כאדם נינוח, נעים הליכות, מחושב ומיושב בדעתו ומאז החל בפעילות פוליטית מעשית, הצטייר כמי שטובת כל המושבה לנגד עיניו ולא נקט עמדות של 'להכעיס'. לזיו דשא ניסיון ניהולי רב בחברות בראשן עמד, השכלתו והכשרתו מאפשרים לו להתייחס למציאות (גם הפוליטית) מתוך זווית ראיה מקצועית 'קרה' ולא מתלהמת ועל כך יש להוסיף את שליטתו וידיעותיו בתחומי הכספים והתקציבים.

מדובר במועמד צעיר שאם יבחר לתפקיד, יוכל להכניס רוח חדשה ורעננה למועצה-המקומית ואחרי 'נקיון אורוות', עשוי להתחיל ברגל-ימין את כהונתו הראשונה.

מבקריו של דשא טוענים, כי לא יתכן להפקיד את המועצה-המקומית שהותיר אחריו אבוטבול, דווקא בידי מי שחסר כל ניסיון מוניציפלי מוכח. אם דשא לא יזכה בתמיכה ציבורית גורפת, החורגת מקהל חסידי 'הליכוד' והחקלאים, יאלץ אף הוא לחזר על פתחי הקהילה החרדית.

עלוית פרוינד: ניהלה במשך שנים ארוכות את 'החברה הכלכלית' שעל-יד המועצה-המקומית, בתקופת כהונתו של ראש-המועצה הקודם, ישי שיבובסקי. עלוית הייתה מאדריכלי פרויקטים רבים שנרשמו על שמו של שיבובסקי בראשם כמובן ה"מדרחוב" המקומי וכל הסובב אותו.

לעלוית פרוינד ידע גדול ומצטבר ברמה האדריכלית והתכנונית ובמהלך שנותיה ב'חברה הכלכלית', הייתה מעורבת במגוון החלטות חשובות שקיבלה המועצה-המקומית, גם בתחומי התיירות.

כאשר פרשה עלוית מתפקידה, עם סיום כהונתו של שיבובסקי, עשתה חיל בעיר טבריה, שם עסקה בתכנון ופיתוח פרויקטים מקומיים, שזכו להערכה רבה ולאחר-מכן, עשתה כן גם בעיריית נתניה.

עלוית, אשה נעימת סבר, רחוקה מאוד מכל התלהמות,דעתנית אך בעלת מערכת יחסים ידידותית עם סביבתה, עשויה להביא אקלים-ארגוני חדש למועצה-המקומית.

מבקריה טוענים כי היא נעלמה מהמפה-המקומית במשך 13 שנים ואפילו לא גילתה עניין במתרחש בזכרון-יעקב, כך שלא יעלה על הדעת להחזיר דווקא אותה, להנהיג את המושבה, שבעצם נטשה לדבריהם. לכך הם מוסיפים כי סגירת 'החברה הכלכלית' שניהלה בזמנו, הותירה אחריה סימני-שאלה שעד היום לא נפתרו.

לא ברור אם עלוית פרוינד תזכה בתמיכה הנחוצה לה מהקהילה החרדית, גם מעצם היותה אשה.

הנה כי כן, לפחות לשעה הזאת, שלושה מועמדים לראשות המועצה המקומית, כל אחד מהם ויתרונותיו ותלותו ב'חרדים'.


bottom of page