top of page
חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

מי יהיה ראש-המועצה הבא?


מיד אחרי חג-הפסח שבפתח, תיכנס המושבה זכרון-יעקב למערכת בחירות לא צפויה ולא מתוכננת שבסופה יקבע מי יהיה יורשו של אלי אבוטבול המתפטר.

מאז הודעתו הדרמטית של ראש המועצה היוצא, החלה ה'ביצה הפוליטית' לרחוש ולסעור וסביר להניח שככל שנתקדם לקראת מועד הבחירות, בעוד 60 ימים ועוד קצת, תתחולל במושבה מיני-סערה פוליטית. בורסת שמות המועמדים בעיני-עצמם לתפקיד החשוב, כבר גדושה, אבל צריך להבחין בין הצהרות סרק ו'בלוני ניסוי' לבין מועמדות רצינית ואמתית לתפקיד ראש המועצה-המקומית זכרון-יעקב.

הדמות הראשונה שכבר הצהירה כי בכוונתה להתמודד על תפקיד ראש-המועצה, היא דמותו של איציק בלה, מי שהיה ממלא-מקומו של אבוטבול במשך שתי קדנציות-פלוס והודיע ל"זכרונים", כי לא רק שיהיה ראש-מועצה בפועל עד הבחירות, אלא גם שבכוונתו להתמודד על התפקיד וכי הוא מאמין ביכולתו לנצח ולהביא שינוי מרענן למועצה-המקומית.

מתברר כי ברשימתו של אבוטבול, גם אחרי התפטרותו, עסקו בניסיונות להקדיח תבשיל פוליטי מעניין: הועלתה הצעה לקיים בקרב הציבור המקומי סקר שעל-פי תוצאותיו, יקבע מי יעמוד לבחירה. הסקר-המוצע התייחס לאיציק בלה, למישה בלומנפלד ולצילה רשף וככל הנראה, הייתה זו עוד יוזמה של אלי אבוטבול.

אלא שעל-פי הידוע לנו, דחה איציק בלה את רעיון הסקר מכל וכל ונכון לעכשיו, לא רואה עצמו שותף לבלון הניסוי הזה.

שני הסגנים-בשכר של אבוטבול, מישה בלומנפלד וצילה רשף, עדיין לא הודיעו בפומבי על כוונתם, אבל לא מן הנמנע שבסופו של דבר, תהא זאת דווקא צילה רשף, מי שזוכה בתמיכתו של אבוטבול, אשר תתמודד על התפקיד. אסור לשכוח שמניותיו הציבוריות-פוליטיות של בלומנפלד התרסקו, נוכח המעבר הדרמטי שביצע מהאופוזיצייה לשורותיו של אבוטבול, בניגוד מוחלט להבטחותיו לבוחר בבחירות הקודמות, ועוד כסגן-בשכר כך שסביר להניח כי סכוייו להיבחר, קלושים.

לאיציק בלה, בניגוד לכל השאר, יתרון נוסף: כפי הנראה שיש בידיו הבטחה לקבל את התמיכה של הקהילה-החרדית במושבה, סוג של נכס אלקטורלי, שאין בשלב הזה לאחרים, לבטח לא לרשף ולבלומנפלד, אף על-פי שצריך לקחת את ההבטחות הללו בערבון מוגבל, שהרי הם כבר הוכיחו למושבה כי ביכולתם לשנות את דעתם ברגע האחרון ובכך להכריע את גורל הבחירות.

בתוך כך בולטת דמותו של זיו דשא, שותפו של מאיר ואנונו לסיעת 'הליכוד'. דשא צבר ניסיון ניהולי רב בחייו ובשנים האחרונות גם היה לחלק פעיל ומרכזי בפעילות הציבורית במושבה במסגרת סיעתו, בנוסף לפעילות התנדבותית רחבה אותה עשה שנים ארוכות בתחומים רבים וצבר לעצמו מוניטין איכותי בליגה גבוהה יותר ממרבית נבחרי-הציבור במועצה.

גם זיו דשא עדיין לא הכריז על מועמדותו הרשמית, אבל כל מי שקרוב ל'ביצה הפוליטית' יודע שמדובר בבחירת עיתוי הולם מבחינתו. אגב, תהא זאת אחת הפעמים הנדירות בתולדות המושבה, בה יש ל'ליכוד' סיכוי אמתי לזכות בשלטון-המקומי וזיו דשא, מועמד ראוי לכך.

על רקע השמות הללו, צריך להזכיר עוד שתי דמויות: מאיר ליאני, איש "יש עתיד", שחזר לזכרון-יעקב, אחרי שצבר שנים רבות של ניסיון מוניציפלי בעיריית ירושלים, במגוון תחומים ושנות ניסיון ניהולי בחברות שונות. ליאני כבר החל ב'עבודת שטח', זמן רב לפני התפטרותו של אבוטבול ומקורביו יודעים לספר כי הוא אכן רואה עצמו מועמד ראוי להתמודד על התפקיד הנכסף ואולי אפילו לזכות בו.

באחרונה הוזכר גם שמה של עלוית פרוינד, מי שניהלה כאן את 'החברה הכלכלית' בתקופתו של ראש-המועצה הקודם, ישי שיבובסקי ומאז, נעלמה מהזירה הפוליטית המקומית, לטובת עבודות שונות בטבריה ובנתניה. עלוית פרוינד, לעת עתה, עוד שם שהוזכר בבורסת ההימורים, אבל גם היא טרם הכריזה על עצמה כעל מועמדת, ומן הסתם, לא תזכה בתמיכת החרדים, ממש כפי שיעלה (אולי) בגורלה של צילה רשף.

שאר השמות שצצו ערב החג, לפחות לעת עתה, לא נחשבים ב'ביצה הפוליטית' כמי שבאמת מסוגלים 'לכבוש' את המועצה-המקומית, אלא אם כן, נגלה אחרי חול-המועד פסח, הפתעות של הרגע האחרון.

נכון לערב ליל-הסדר,נראה כי המאבק על הבכורה יתנהל 'ראש בראש' בין איציק בלה לבין זיו דשא.

#זכרונים #פוליטיקה #זכרוןיעקב

bottom of page