חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

נמשך מאבק התושבים על 'מצפור זכרון'


הוועדה הארצית לתכנון ובנייה החליטה באופן סופי, לא לאשר שנויי יעוד הקרקע במתחם 'מצפור זכרון' והחליטה על הקמת וועדה מיוחדת, שתבחן חלופות ראויות לקרקע. בנוסף הוציאה הוועדה צו הפסקת-עבודה נגד הקבלן, המנסה כבר שנים לעשות שימוש בקרקע לצרכי בניה וכן התראה להסרת הגדר שהקים הקבלן סביב לשטח, אולם נכון למועד כתיבת שורות אלה, עדיין לא הוסרה הגדר.

כך הגיע שוב המאבק הציבורי על 'מצפור זכרון' לשיא חדש, לאחר שבמהלך השנים האחרונות כבר ידע שיאים ואף הגיע לוועדות שונות ולבתי-משפט.

מדובר בחלקת קרקע המצויה על גב-ההר המערבי, על סף שכונת-מגורים והגובלת בקיבוץ מעיין-צבי, הבעלים הרשמיים של הקרקע.

המאבק החל לאחר שלתושבים התברר כי קבלן וייזם מקומי, דאג במשך זמן ממושך, לשפוך לשטח הזה פסולת בניין במטרה להגיע לרובד עליון של קרקע גבוהה יותר וזאת, על-מנת להקים במקום שכונת-מגורים חדשה.

אלמלא ערנותם של חברי וועד השכונה, סביר להניח שעשרות יחידות-דיור, כבר היו מאוכלסות על השטח הזה, אבל הם הצליחו, כל פעם מחדש, לשבש את תכניותיו של הקבלן-הייזם וזכו גם לתמיכה ציבורית גורפת במאבקם.

בתוך כך, הגיע שטח-המריבה לוועדות שונות ואף לבתי-משפט, מה שמנע מהקבלן-הייזם, לממש את תכניות הבינוי שלו.

לאחר תקופת רגיעה יחסית, החל שוב המאבק. המועצה-המקומית זכרון-יעקב, כבר גרעה מתכנית-האב שלה לתיירות, את המתחם ואז נקלע הקבלן-הייזם בין הפטיש לבין הסדן: מצד אחד, מעולם לא הוכרה הקרקע כשטח לבנייה ומנגד, הוגדרה כמתחם לתיירות. כאשר נפסל רעיון התיירות וירדו מהפרק חלופות אחרות, כגון פארק-ציבורי, ניסה הקבלן-הייזם את כוחו בקביעת עובדות חדשות בשטח ולאחרונה אף העלה טרקטורים על השטח לביצוע עבודות שונות וגם גידר אותו סביב.

התושבים לא המתינו ופנו לוועדה הארצית לתכנון ובנייה, התלוננו שוב נגד הקבלן-הייזם והתוצאה לא איחרה לבוא: הוצאת צו הפסקת-עבודה והתראה להורדת הגדר!.

עכשיו צריך להמתין ולראות אם החוק והמינהל התקין, יצליחו לגבור על עוד יוזמה של הקבלן-הייזם, או שמא ימשיך הלה לעשות כבתוך שלו.

המשך יבוא.

#זכרונים #מאבק #זכרוןיעקב