חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

סכנה: כאן מרחפים!

בשבוע שעבר נפצעה באורח קשה בת 35, כאשר מצנח-הרחיפה שלה נפל באזור נהריה והיא הובהלה לבית-החולים המקומי, כשהיא סובלת מחבלות חמורות בכל חלקי גופה. זמן קצר קודם לכן, התרחשו עוד שתי תאונות דומות, בהן היו מעורבים מצנחי-רחיפה: האחת אירעה בגדרה, כאשר מישהו ריחף להנאתו, עד שהתרסק לתוך מאגר-מים סמוך לקיבוץ רבדים ואילו בתאונה השנייה, נפצע עוד מרחף, כאשר נפגע מהתרסקותו בחוף-הקשתות באשדוד.

מדובר בשלושה מקרים שאירעו בתוך זמן קצר, ואשר עצם קיומם התפרסם בתקשורת, אולם אין ערובה לכך, שלא התרחשו תאונות נוספות, בהן מעורבים היו מצנחי-הרחיפה.

הצוק-המערבי של זכרון-יעקב, משמש כבר שנים, כנקודת זינוק חביבה ומועדפת על חובבי מצנחי-הרחיפה באזור. המקום הזה התברך מבחינתם, כפי הנראה, בסוג של מסדרון-אוויר, המאפשר להם לזנק מהצוק ו'לתפוס רוח', הנושאת אותם אל-על, לקראת רחיפה שמימית מהנה.

גם באזור זה, כבר נודע על התרסקויות ותאונות,של 'מרחפים', אבל מסתבר שהאהבה לתחביב הזה מסוגלת להתגבר גם על כך.

העיסוק במצנחי-רחיפה, נובע מבחירתם החופשית של כל העוסקים בכך, ממש כמו אותם מטיילים המחפשים בכל מחיר, להגיע לדרום-הארץ ולראות ממש מקרוב את השצף-קצף של הנחלים בנגב, כאשר אלה מתמלאים מים וזורמים במלוא עוצמתם, למרות הסכנות הכרוכות בדבר. אותם דברים אמורים לגבי מטיילים, הלוקחים על עצמם סיכונים מיותרים, במסעות בצירים מסוכנים ובמסלולים לא עבירים, עד שכוחות-החילוץ וגם צה"ל, נאלצים לבוא לעזרתם.

הבחירה החופשית במצנחי-רחיפה, או בכל ספורט-אתגרי אחר, לגיטימי, כל עוד הוא לא מסכן את הסביבה ואת הזולת ולא עולה כסף לחברה ולמדינה. נראה כי הגיע הזמן שמישהו יתן דעתו להגדיר מראש, מיגבלות בטיחות ו'אפס הוצאות' כספיות, עבור מי שבוחר לסכן את נפשו ולעשות זאת בחוק או בתקנה מחייבת.

יש מי שיטען כי מספר הנפגעים בתאונות-דרכים או אפילו באופניים-חשמליים, גדול יותר מאשר מספר נפגעי מצנחי-הרחיפה, אבל הטיעון הזה (מוצדק ככל שיהיה), אינו מוריד כהוא זה,

את הסכנה הנשקפת למי שמעדיף לרחף מעל ראשינו ובמקרים לא מעטים, להתרסק ארצה. אם מישהו בכל זאת בוחר בכך, אז שידע כי יהא חשוף לתביעה על כל נזק שיגרום וישא בהוצאות חילוצו וטיפולו.

#זכרונים #מצנחים #זכרוןיעקב