חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

לידיעת החקלאים והגננים בזכרון-יעקב


מומלץ מאוד לחקלאים ולגננים בזכרון-יעקב לשים לב למחקר חדש שפורסם השבוע, בכתב-בעת היוקרתי Envromental Seinces Europe (ואשר צוטט גם בעיתון "הארץ"), המזהיר מפני שימוש בקוטל העשבים, החשוד כחומר מסרטן ואשר ידוע כחומר ההדברה הנפוץ בעולם. מדענים שביצעו את המחקר הגיעו למסקנה כי השימוש הנרחב בחומר, הידוע בשמו המסחרי "ראונדאפ" (Royndup) , מגביר את הצורך להתמודד עם ההשלכות השליליות שעלולות להיות לו על הסביבה ועל בריאותם של בני-האדם.

השימוש בקוטל העשבים הזה, החל בשנת 1974 ולפני כ-20 שנה, פותחו גידולים חקלאים שהיו עמידים לחומר ההדברה ובהם סויה, תירס וכותנה. כך התאפשר ריסוס נרחב של גידולים אלה, ללא חשש לפגיעה בהם.

אלא שבמקביל לגידול הנרחב בחומר ההדברה, ננקטו שיטות עיבוד-חקלאי חדשות ועקב ירידה במחירים, נוצר צורך הדרגתי לשימוש בחומר ההדברה נגד עשבים ובנוסף לכך, פותחו גם עשבים עמידים לריסוס. כתוצאה מכך נאלצו חקלאים להגדיל את השימוש בכמויות גדולות יותר של חומר ההדברה ומסיבה זאת, גדל בהתמדה, בשני העשורים האחרונים, השימוש בקוטלי עשבים ליחידת שטח נתונה.

המחקרים האחרונים בתחום זה, מתרכזים בעיקר בנזקים המצטברים הפוגעים בבני-אדם, במערכות אקולוגיות ובמקורות-מים. על-פי המחקרים הללו, חשיפה יתירה ומוגברת של חיות-משק ושל עובדים באזורים חקלאים, לחומר ההדברה המדובר, עלולה לגרום לנזקים ולפגיעה גם בכליות ובכבד ועכשיו התווסף לכל אלה המחקר המדבר על חשש לפיו עלול חומר ההדברה להיות גורם מסרטן.

הסוכנות הבינלאומית לחקר הסרטן, הפועלת מטעם ארגון הבריאות העולמי, קבעה כבר אשתקד, כי חומר ההדברה גורם, ככל הנראה, לסרטן בבני-אדם. בעקבות כך החלו במדינות שונות, לקדם מגבלות על השימוש בחומר הזה.

לעומת זאת, טענה החברה הייצרנית "מונסנטו", כי אין בסיס מדעי לקביעה הזאת והתבססה על מחקר שערך מכון גרמני ממשלתי להערכת סיכונים, אשר לדבריה לא מצא קשר בין חומר ההדברה לבין הגברת הסיכון לחלות, לא עלינו, במחלת הסרטן.

כך או אחרת, מומלץ לחקלאים ולגננים בזכרון-יעקב, לגלות מודעות ועירנות לנושא רגיש זה.

#זכרונים #חקלאים