חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

העיתון "גפן" נסגר אחרי יותר מ-30 שנה!


העיתון "גפן" שיצא לאור לראשונה בשנת 1978 ועבר מאז גלגולים שונים, נסגר ובכך בא הקץ על אחד מסימני ההיכר של המושבה זכרון-יעקב.

סגירתו של העיתון האזורי, לא כל-כך הפתיעה את המקורבים לתחום העיתונות המקומית, במיוחד לא בזכרון-יעקב. לפחות על פניו נראה כי הסיבה העיקרית לסגירת "גפן", מקורה בקשיים כלכליים אליהם נקלע, בעיקר נוכח העובדה שמזה כעשור, כבר לא זכה בפרסומים מטעם המועצה-המקומית זכרון-יעקב, אשר העדיפה להפנות את תקציב הפרסום שלה לעיתונים אחרים. מערכת היחסים בין מערכת "גפן" לבין המועצה-המקומית, מאז בחירתו של אלי אבוטבול לתפקיד ראש-המועצה, ידעה עליות וירידות ובכלל זה גם תביעות משפטיות בגין הוצאת לשון-הרע לכאורה. בשנים האחרונות הוחרפו היחסים בין "גפן" לבין המועצה-המקומית, שראתה בעיתון גורם מנגח ומתנגד לראש-המועצה, מה שגרם כאמור לסוג של החרמה כלכלית מצד המועצה. העיתון הצליח להחזיק מעמד, חרף קיצוץ בהוצאותיו, אבל ניכר כי בקושי רב הוא מצליח לשרוד כלכלית ואף הגיע למספר זעום יחסית של עמודים, בגלל מחסור במודעות שמימנו את הופעתו.

"גפן" הוקם על-ידי דוד בר-יוסף בשנת 1978 והיה חידוש בתרבות-הפנאי של המושבה, בה התגוררו אותה העת פחות מארבעת-אלפים תושבים. בזמנו לא היו עדיין מחשבים וצילומים דיגיטליים וכל מלאכת העשיה של "גפן", בוצעה באמצעים פרימיטיביים להפליא. אף על-פי כן, צבר העיתון מוניטין וקבע לעצמו מקום ומעמד על סדר-היום הציבורי במושבה, בעיקר הודות לאמינות דיווחיו ולכתבות המעניינות שהתפרסמו בו אודות הנעשה במושבה.

העיתון הועבר בזמנו (חינם!) לידיו של שמעון שגיא, מי שהיה עורכו בשנים האחרונות. הוא אמנם הגדיל את תפוצת העיתון ואף הוציא-לאור מהדורה מיוחדת עבור פרדס-חנה/כרכור, אבל בעשור האחרון, נקלע כאמור לעימותים מתמשכים עם המועצה-המקומית זכרון-יעקב ומאז החלה נסיגתו, עד סגירתו הסופית לאחרונה..

מרבית התגובות ברחוב 'הזכרוני' הביעו צער על סגירתו של "גפן" והביעו סולידריות עם המערכת שנותרה ללא תעסוקה, אף שנשמעו גם קולות של שמחה-לאיד, נוכח עמדות כאלה ואחרות שהביע העיתון.

העיתונות המקומית בכלל, נמצאת בקשיים גדולים, כמו מרבית העיתונות המודפסת בארץ ובעולם (אגב, לא מכבר נסגר גם העיתון "זיכרונה" שהופיע במשך זמן קצר ומוגבל) וזכרון-יעקב אינה יוצאת דופן בתחום זה ובכל זאת: מפעל שהחזיק מעמד והיה למותג מקומי ואזורי במשך יותר מ-30 שנה, נעלם כלא-היה ואין מנוס מתחושת החמיצות המלווה כל מי ש"גפן" היה יקר לליבו.

#זכרונים #עיתון