חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

אין סיכוי לכדורגל בזכרון-יעקב!


וותיקי המושבה זכרון-יעקב זוכרים בוודאי את השנים העליזות, בהן שיחקו בישוב קבוצות הכדורגל של מכבי והפועל, את משחקי ה'דרבי' הסוערים בין שני המועדונים ואת התקופה בה היה הכדורגל בזכרון-יעקב מוקד לבילוי-המוני. העידן הזה חלף מן העולם וכבר שנים שאין בזכרון-יעקב קבוצות כדורגל וגם המגרש המיתולוגי, השייך לוועד נאמני-מכבי, עומד כאבן שאין לה הופכין ומפעם לפעם מכניס לקופת-מכבי כמה שקלים שחוקים הודות להשכרתו לגורמים שונים.

מי שגדל על ברכי הכדורגל הישראלי, מאז שנות ה-60 של המאה הקודמת, יודע כי מדובר בתופעה ארצית: הענף הזה הפך מהר מאוד לעיסוק של מועדונים בעלי יכולת כלכלית ואין בו יותר מקום לחובבנים, אוהבי כדורגל-נטו, המזוהה עם סמלים ומועדונים. רק בעלי-הון ועשירים מופלגים, יכולים להחזיק ולנהל קבוצות כדורגל ברמה סבירה ומעלה ואין שום סיכוי לרומנטיקנים בענף הזה. מי שמבקש לעצמו חוויה "של פעם", יכול אולי להתרפק על זכרונות מן העבר, להזיל דמעה על מה שהיה ואיננו, או לחילופין להסתפק במשחקי כדורגל של הליגות הנמוכות, אלא ששם מדובר בחוויה לא-ידידותית לסביבה (בלשון המעטה) וברמות שונות של אלימות.

אגב כך, ראוי לציין כי התופעה העצובה הזאת אינה נחלת ישראל והכדורגל בלבד, היא כבר חרגה גם לעולם הכדורסל ומוכרת וידועה בעולם הרחב כך שלא אלמן ישראל...

מתוך מיאוס מהמצב הקיים, קמו בישראל 'קבוצות אוהדים' שונות (יפו, ירושלים ועוד) המאפשרות לשחקנים להיות שותפים לעיסוק בכדורגל ובכדורסל, מתוך אהבת המועדונים שלהם והכמיהה לספורט-נטו, אבל אלה מצויים הרחק בשוליים ואין להם שום סיכוי אפילו להגיח לרגע למרכז הבמה הספורטיבית בארץ.

בזכרון-יעקב לא יהיה יותר כדורגל, לפחות לא כזה שהכרנו בעבר, כי אין כסף להפעיל כאן מועדון שיעמוד בדרישות ויפעל בצל הקבוצות העשירות יותר. למצער, אין גם סיכוי לקבוצת כדורסל מצליחה (למעט אולי הבלחה של קבוצת בנות מקומיות) ומכל אלה עולה מסקנה המעציבה את מי שהספורט הקבוצתי-תחרותי יקר לליבו: נא להשלים עם המציאות העגומה.

כאשר שחקני כדורגל בישראל 'מככבים' בשקר המכנה את עצמו 'ליגת-על', משחקים בהילוך איטי אבל מרוויחים מיליוני שקלים בשנה, כשענף הספורט הפופולרי בעולם, לא מצליח יותר מ-40 שנה להציב את ישראל אף לא במרחק נגיעה מטורנירים עולמיים ואירופאים, מה כי נלין על הנעשה בחצר הקטנה שלנו?.

אפילו ניסיונות-סרק לארגן, לפני שנים, טורנירי-כדורגל מקומיים בין שכונות שונות במושבה, עלו בתוהו וכל שנשאר למי שבאמת אוהב את הענף הזה, להתרווח בכורסא ולאפשר לנערים (העשירים) לשחק לפנינו...

אגב כך, ראוי גם להתייחס לתעשיית שידורי המשחקים ולחלק ממי שמשדר אותם, אבל זה כבר סיפור חדש לפעם אחרת.

#זכרונים #כדורגל