חיפוש
עקבו אחרינו
  • Facebook Basic Black

מי עומד מאחורי חגיגות טו' בשבט?

לא מכבר ציינה מדינת-ישראל את ראש-השנה לאילנות במסע ארצי של נטיעות טו' בשבט ורק מעטים יודעים שלזכרון-יעקב יש בעצם סוג של מניית-יסוד באירוע שכבר הפך למסורת ארוכת-שנים.

מאחורי הסיפור הזה עומדת דמותו של הרב זאב יעבץ. הוא נולד בשנת 1847 ועלה ארצה כשמלאו לו 40 שנה והוא כבר היסטוריון, סופר ובלשן. הרב יעבץ השתקע בשנת 1887 ביהוד, שנוסדה 4 שנים קודם לכן ועסק שם בהוראה בבית-הספר. הרב יעבץ שיגר לברון רוטשילד רעיונות רבים ומגוונים שהתמקדו בגיבוש תוכניות לימודים לילדי האכרים, אלא שלא רק שלא נענה, אלא סבל, מסיבות עלומות ולא ידועות, מהתנכלויות מצד פקידי הברון ונאלץ לעזוב את יהוד ולהגיע למושבה זכרון-יעקב.

הרב יעבץ לימד וחינך בבית-הספר המקומי במושבה והמשיך לשגר לברון רוטשילד את רעיונותיו ובהם לציין את ראש-השנה לאילנות באמצעות חגיגת נטיעות של עצים בכל רחבי הארץ.

גם הפעם לא נענה ומצבו אף החמיר: מפריז נשלחה מורה להחליף אותו בתפקידו בבית-הספר וזמן קצר לפני שנאלץ לנטוש גם את זכרון-יעקב, הצליח בשנת 1890 לנטוע עשרות עצים בטו' בשבט, יחד עם תלמידיו בזכרון-יעקב.

הרב יעבץ הגיע לירושלים וגם שם רדפוהו פקידי הברון ובשנת 1897 עזב את הארץ ומקץ מסע נדודים, הגיע לבסוף ללונדון.

למזלו הרב הספיק הרב יעבץ לראות את התגשמות חזונו: "הסתדרות המורים" בארץ-ישראל (שאגב, נוסדה בזכרון-יעקב בבניין המשמש כיום את 'מוזיאון העלייה הראשונה') אימצה את רעיון נטיעות טו' בשבט של הרב יעבץ ומאז ועד היום, מתקיים ברחבי ישראל האירוע הסמלי של חיבור ראש-השנה לאילנות לנטיעת העצים.

בשנת 1924 הלך הרב יעבץ לבית-עולמו, שבע מרורים מההתנכלויות שהיו מנת חלקו בארץ אבל שבע רצון מהתגשמות חלומו הגדול.

#זכרונים #טובשבט